Hodowla użytkowych Psów Myśliwskich rasy Alpejski Gończy Krótkonożny
Z Kojca Diany
Hodowla użytkowych Psów Myśliwskich
rasy Alpejski Gończy Krótkonożny

Planowane mioty w 2022 – Zapraszamy do rezerwacji szczeniąt

W pierwszej połowie roku 2022 planujemy, dwa mioty szczenią w naszej hodowli:

  • planujemy krycie suki CYRA psem FILL Toturov dvor
    Z tego skojarzenia spodziewamy się mocnych i wyrównanych szczeniąt.
    Rodowód szczeniąt oparty przede wszystkim na Austriackich liniach i Słowackich, znajdziemy w nim takie psy jak: REMO vom Spangelgraben, GERO vom Jufn, AGO von der Müehlleiten, CAPO vom Natrunwald, BRONCO vom Fuchsenplatz, CERA spod Sagatky, ASTA Zaruby, KARO Petelinski.
  • planujemy krycie suki CANA za granicą (w związku z pandemią nasz plan krycia za granicą może ulec zmianie). Dokładnych informacji dotyczących tego krycia udzielimy, gdy nasz plan hodowlany dojdzie do skutku. Mamy nadzieję, że pandemia nie pokrzyżuje nam planów.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu i rezerwacji szczeniąt tel. 00 48 518 625 703, e-mail [email protected] 

Szczenięta miot „W”

Szczenięta miot W po suce CANA i psie FILL Toturov Dvor ur.09.04.2021 r. o umaszczeniu czerwień jelenia (3 suczki i 4 pieski).

Wszystkie szczeniaczki są już w nowych domach. Dwie suczki z miotu W będą reprezentować naszą hodowlę za granicą WERA z Kojca Diany we Francji a WERKA z Kojca Diany w Austrii.

Wszystkim właścicielom szczeniąt z miotu W życzymy zdrówka dla psiaków i wielu udanych polowań !!

Alpejskie Gończe „z Kojca Diany” w Łowcu Polskim

Zachęcam do przeczytania ciekawego artykułu o AGK opublikowanego w Łowcu Polskim. Na zdjęciach nasz DINO i ABI z Kojca Diany.
W nawiązaniu do artykułu chcę przedstawić pochodzenie rasy Alpejski Gończy Krótkonożny jako sprostowanie: :
Informację o pochodzeniu rasy Alpejski Gończy Krótkonożny w różnych artykułach często jest podawana błędnie, że rasa pochodzi od jamników.
Opierając się na oficjalnych publikacjach, ksiązka pt.: „Die Alpenlandische Dachsracke” opublikowaną przez Austriacki Klub rasy w 1990 r. wynika całkiem co innego. Jest tam wyraźnie napisane, że Alpejski Gończy krótkonożny należy do najstarszych ras psów i w żadnym wypadku nie mogą być uważane za krzyżówkę jamników i psów gończych. Alpejski Gończy Krótkonożny pochodzi od kilku ras, a raczej „ODMIAN” niskonożnych gończych. A co do użytkowości na terenie Austro-Węgier i Niemiec AGK używany był jako posokowiec i gończy na lisy i zające. Natomiast jego pasja i ciętość na dziki i jelenie pochodzi od psów hodowanych na terenie Rudaw Czeskich. I tak jest do dzisiaj. A stało się tak za sprawą zasobności łowisk w konkretne gatunki zwierząt łownych i ukierunkowanie tych psów do polowań na konkretną zwierzynę. Dzięki krzyżowaniu różnych linii użytkowych psów, mamy doskonałego psa myśliwskiego, jakim jest AGK.

Zima, zima, zima …

W tym roku zima nam dopisała, psiaki cieszą się z śnieżnego puchu. Na zdjęciach CIRI, CANIS, CANA

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 2021

 © Z KOJCA DIANY - Hodowla użytkowych Psów Myśliwskich rasy Alpejski Gończy KrótkonożnyWebDesign: Strony Internetowe