Hodowla użytkowych Psów Myśliwskich rasy Alpejski Gończy Krótkonożny
Z Kojca Diany
Hodowla użytkowych Psów Myśliwskich
rasy Alpejski Gończy Krótkonożny

Charakter / Użytkowość

Charakter i zdrowie

We wzorcu rasy alpejskiego gończego krótkonożnego użyte są trzy sformułowania, które określają jego charakter: wyraz pyska rozumny i przyjacielski, zachowanie odważne. Są to psy o bardzo ustabilizowanym charakterze, dzięki czemu w domu zachowują się spokojnie i wykazują ogromną cierpliwość w stosunku do dzieci. Jest to serdeczny i wesoły pies, bardzo pozytywnie nastawiony do ludzi, ale
trzeba pamiętać, że jest to pies myśliwski.
Alpejski gończy krótkonożny określany jest jako krzepki pies odporny na trudne warunki atmosferyczne. To pies, który pochodzi z gór i charakteryzuje się doskonałym zdrowiem, i długo utrzymuje się w dobrej kondycji. Jest to zdrowa rasa, ale jej przedstawiciele nie są wolni od chorób. Najczęstszymi przypadłościami, z jakimi borykają się właściciele, są choroby nabyte, typu: zapalenie ucha, zapalenie spojówek, młodzieńcze zapalenie kości. Trzeba też zaznaczyć, że te dolegliwości występują bardzo sporadycznie u nie wielkiej ilości psów. Psy te nie są wymagające w utrzymaniu, a ich krótki włos nie wymaga specjalnej pielęgnacji.

Polowanie

Powód, dla którego rozpoczęto hodowle Alpine Dachsbracke, to właśnie jego użytkowość. Austriaccy myśliwi potrzebowali psa, który będzie „specjalistą” w swoim głównym obszarze zastosowania (w tym przypadku mówimy o pracy na farbie po strzale). O tyle alpejski gończy stał się cenniejszy od innych, o ile sprawdzał się w pracy na otoku i jako pies gończy na drapieżniki i zające (mający odznaczać się głośnym gonem) nie tracąc na wartości jako pies tropiący. W Polskich warunkach alpejskie gończe krótkonożne są głównie wykorzystywane jako posokowce lub jako dzikarze. Są określane jako najwszechstronniejsze z posokowców. Jednak jeżeli ktoś zdecyduje się na prowadzenie tego psa jako typowego posokowca, powinien prowadzić alpejczyka jednostronnie z naciskiem na pracę tylko i wyłącznie po sfarbowanym tropie.

Jako pies rodzinny i stróżujący

Ten najmniejszy z posokowców jest bardzo czujnym i związanym z rodziną psem, intuicyjnie broniącym domu. Do obcych zachowuje dużą dozę rezerwy (jest nieufny), przez co intensywnie i głośno daje znać o nieznajomych. W domu są spokojne i przyjazne, przez co myśliwi chętnie utrzymują je w blokach / domach . Serdeczne nastawienie do ludzi i dzieci sprawia, że oprócz walorów użytkowych podczas polowania docenia się je jako psy rodzinne i stróżujące.

 © Z KOJCA DIANY - Hodowla użytkowych Psów Myśliwskich rasy Alpejski Gończy KrótkonożnyWebDesign: Strony Internetowe